+38(098) 366 98 86

Травма хребта. Перша допомога і, як уникнути ускладнень?

Зараз у розпалі літній сезон відпусток і цьогоріч через закриті кордони більша частина українців обирає туризм горами, скелями та різноманітним екологічними стежками замість комфортних пляжей України, Європи чи інших частин світу.

Через те, що у походи йдуть не підготовлені фізично туристи, у яких часто немає професійного екіпірування, трапляються різні випадки, серед яких падіння і травми дуже почастішали. Також крім непідготовленості та відсутності правильного взуття, одягу та інших аксесуарів для походу останнім часом вирішальну роль грає примхлива погода. Коли природа лютує у біду може потрапити і навіть підготовлений турист.

Також часто травмуються прихильники екстремального спорту та гострих вражень.Отримати травму може як і бувалий спортсмен так і новачок, часто травми у екстремальних видах спорту – це обставини, які важко передбачити.

Які є причини травми хребта?

 1. Падіння
 2. Удар
 3. Затиснення/ падіння предмету (дерево, камінь, тощо)
 4. ДТП

УЯВІТЬ СОБІ!

Падіння – це фактично найпопулярніша причина травми хребта. Критичну травму можна отримати навіть, якщо падіння відбулося з висоти власного зросту

Як діагностувати травму хребта?

Якщо випадок травмування вже відбувся, важливо правильно діагностувати та локалізувати наслідки.

Перелом хребта – це найбільш серйозна травма, яка навіть може призвести до інвалідності та навіть і смерті потерпілого. Виявити перелом хребта достовірно можливо лише на рентгені, мрт, томограмі, проте є певні ознаки перелому хребта, які повинен знати кожен з нас.

Ознаки перелому хребта. Як діагностувати травму хребта?

Найголовніші ознаки у самопочутті потерпілого, які вказують на перелом хребта:

 • Сильний біль
 • Відчуття стиснення в шиї, спині чи голові
 • Поколювання у кінцівках
 • Часткова або повна втрата чутливості пальців чи кінцівок
 • Неможливість ворушити кінцівками
 • Важкість при диханні
 • Втрата свідомості, запаморочення та відчуття нудоти
 • Судоми
 • Швидкий набряк у ділянці травми хребта
 • Неконтрольоване сечовипускання

Симтоми перелому хрета/шиї можуть бути виражені усі, а також тільки декілька з них. Це залежить від ділянки хребта, яку було пошкоджено та сили удару/зіткнення.

Перша допомога при травмі хребта

Для надання першої допомоги потерпілому є офіційний протокол МОЗ від 16.06.2014 № 398, де прописаний алгоритм дій.

 1. Викликати медиків
 2. Уважно спостерігати чи притомний потерпілий
 3. Надавати екстрену допомогу, щоб відновити дихання (звільнити дихальні шляхи, робити штучне дихання)
 4. Якщо пацієнт притомний, запитуйте про його самопочуття, якщо важко говорити знайдіть якийсь сигнал, який потерпілий може подати.

Потрібно знати:

 • Чи є можливість рухати кінцівками?
 • Чи є чутливість у кінцівках?
 • Чи відчуває потерпілий біль?
 1. Потрібно зафіксувати шию. Комірець Шанца – ідеальний спосіб локалізувати травму і уникнути ускладнень. Якщо немає, потрібно сконструювати подібний виріб. Марля, пластикова пляшка, одяг.
 2. Травмованого потрібно покласти на рівну тверду поверхню з мінімальною кількістю рухів. Найкраще, щоб було 4 людини, 3-є піднімає на 20 см, один просуває ноші, двері, дошку під потерпілого. Якщо потерпілий на спині, кладемо на  також на спину і м’який валик під поперек. Якщо на животі – НЕ ПЕРЕВЕРТАЄМО, а кладемо так само, підкладаючи м’яке під груди.
 3. Після перекладання знов провести тест на самопочуття, як у попередніх пунктах.

Що не можна робити при травмі хребта

 • Саджати
 • Піднімати вертикально
 • Перевертати
 • Давати їжу чи напої
 • Самостійно транспортувати

Так, виглядає стаття моторошно, проте кожен з нас повинен вміти швидко реагувати у різних обставинах, особливо, якщо ви любите подорожувати горами, скелями, ходити у тривалі походи чи любите активний відпочинок, займаєтеся екстремальними видами спорту.

Найважливіше зрозуміти, що травми хребта, навіть, якщо вдалося уникнути ураження спинного мозку чи перелому, потребують довгого реабілітаційного періоду та правильної діагностики. Сподіватися на швидке одужання не варто, адже травму хребта лікують довго і поступово.

Період реабілітації буде напряму залежати від 3 параметрів:

 1. як надали першу допомогу
 2. як локалізували і діагностували травму
 3. від самого лікування.

Перший реабілітаційний Центр Львова – Академія Грація пропонує кваліфіковану діагностику без опромінення та складення плану реабілітації та відновлення рухової активності.

В Академія Грація Центр корекції постави Оксани Слінько доступні відновлюючі фізичні процедури ( магнітотерапія, віброкінезіотерапія, лікувальні масажі та унікальні сеанси остеопатії Іллі Боброва – спеціаліста з мануальних технік з більш ніж 25 річним досвідом.

Почніть з кваліфікованої діагностики, запишіться вже зараз, щоб позбутися болю і жити повноцінно.

Сеанси остеопатії доступні окремою послугою за записом у адміністратора +38098 366 9886 або через соціальні мережі Фейсбук та Інстаграм.

Інші новини