Відомий фахівець з фізичної реабілітації розвінчала найпопулярніші міфи про це захворювання Згідно з даними МОЗ, на сколіоз страждає 101 тисяча дітей в Україні. «Сколіозом» часто помилково називають інші викривлення хребта, приміром, лордоз, кіфоз або сколіотичну поставу (загалом 161 тисяча маленьких українців має порушення постави). Сколіоз обріс великою кількістю міфів, розвінчати які ми попросили автора запатентованого методу діагностики і корекції хребта, фахівця з фізичної реабілітації Оксану Слінько (на фото).
Чим відрізняється сколіоз від сколіотичної постави?
– Сколіотична постава – це наслідок тривалого неправильного сидіння, неправильної ходи (рухового стереотипу), поганих звичок (коли сидимо, заклавши ногу на ногу або на п’ятках як це люблять робити діти, перекошуючись, нахиляючи голову в один бік). Якщо людина це якось компенсує (відпочиває, робить вправи), таке порушення зникає.
Якщо ж людина тривалий час неправильно сидить, у неї може розвинутися сколіотичне викривлення. Такі викривлення хребта можуть виникати вже після того, як скелет сформується, коли росткові зони на кістках закриті, що часто можна спостерігати у професійних спортсменів, які займаються асиметричними видами спорту і людей, які часто приймають положення, в якому одна частина м’язів активна, а інша – пасивна (наприклад, музиканти, які тримають музичний інструмент несиметрично або стоматологи які під час роботи з пацієнтом приймають несиметричне положення). Сколіотичне викривлення може виникнути у результаті травми: людина травмувала кінцівку і переносить вагу з ураженої половини тіла на протилежний, здоровий бік. Хребет дещо викривлюється, але після того як людина одужує, все поступово нормалізується.
До яких наслідків у майбутньому може призвести звичка носити важку сумку на одному плечі?
– Виникнуть незначні функціональні розлади, але з часом таке викривлення хребта може стати стійким. Далі І ступеня воно, як правило, не прогресує і лише у рідкісних випадках може прогресувати до ІІ. Найчастіше розвивається у людей, які належать до т. зв. «нордичного типу»: мають астенічну тілобудову (виглядають худенькими, слабкими, мають тонку кістку, маленьку м’язову масу ), світлу шкіру, очі та волосся.
Чи завжди вдається встановити причину сколіозу?
– 80% усіх сколіозів відносять до ідіопатичних, тобто невідомого походження. Наука називає їх «генетичними». Генетичні сколіози у більшості випадків передаються через батька, який є носієм гену сколіозу аутосомно-рецесивним типом. На сколіоз у нього хтось хворів по жіночій лінії (мати, сестра, бабуся). Сам може і не хворіти, але передавати ген сколіозу своїм дітям. Найчастіше – дівчаткам. Але є й випадки, коли дитина успадковує сколіоз від матері.
Якщо ідіопатичний сколіоз у дитини виявили, коли їй ще не виповнилося трьох років, це – інфантильний сколіоз. У віці від трьох до 10 діагностують ювенільний. Такий сколіоз є більш небезпечним, оскільки має злоякісний характер. Якщо у дитини, яка ще не сіла за шкільну парту, діагностували сколіоз (а він, як правило, починається з І ступеню і батьки не звертають на це увагу), недуга може стрімко прогресувати і тоді у пубертатному віці, коли дитина дорослішає, може перейти до ІІ, ІІІ і навіть IV, який буквально «зжере хребет». Чим раніше з’являється сколіоз, тим більш небезпечним він є.
А якщо виник у підлітковому віці?
– Підліткові ідіопатичні сколіози виникають у віці 10 років, найбільш стрімко прогресують у 11-14 років і мають доброякісний перебіг. Можуть прогресувати до ІІІ ступеню, деколи зупиняються на ІІ і рідко коли на IV. Підліткові сколіози зазвичай не вимагають хірургічного втручання, крім запущених випадків, коли дитина переживає психоемоційні травми через нездоровий психологічний клімат у сім’ї, живе у помешканні, яке давно потребує ремонту, позбавлена свого куточка, погано харчується, має постійні стреси у школі. Важливо, щоб така дитина не хворіла, оскільки будь-яке інфекційне захворювання у дитячому віці завжди дає ускладнення на найслабші органи. Найбільш інтенсивно сколіотичне викривлення прогресує внаслідок стрімкого росту дитини (понад 10-15 см на рік). Сколіоз може почати прогресувати, наприклад, після перенесеної вітрянки.
Які симптоми сколіозу? На що б радили звернути увагу батькам?
– Характерною ознакою є не тільки бокове викривлення, а й ротація хребців. Якщо нахилити дитину вперед і попросити її опустити голову вниз, побачите у грудному відділі хребта сформований справа або зліва від центральної вісі реберний горб, а у поперековому відділі – м’язовий валочок. Одна частина тулуба буде вищою за іншу. Тобто горб не розміщуватиметься по центру, а з одного боку спини. Це – характерна ознака, власне, сколіозу.
На сколіотичну хворобу дитина хворіє доти, доки росте, тобто до закінчення періоду формування постави (у дівчаток він закінчується у 15-16 років, у хлопчиків – у 18-19).
Істинний ідіопатичний сколіоз постійно прогресує. Виросла дитина на 1 см – сколіоз прогресує на 1-2 градуси. Але найбільш небезпечним сколіоз стає, коли прогресує від 5-ти градусів і більше за пів року.
Розвінчайте будь ласка найпоширеніші міфи про сколіоз.
Міф No1. Щоб «виправити» сколіоз, треба висіти на турніку.
Якщо у дитини ІІ чи ІІІ стадія сколіозу, як правило, матиме «S»-подібне викривлення: у грудному відділі хребта дуга йтиме в один бік, у поперековому – в інший, і той хребець, який розташовується між двома дугами сколіозу («перехідний») перебуватиме під дією двох динамічних сил. Одна дуга тягнутиме його в один бік, друга (протилежна) – в інший. Висіння на турніку тільки погіршить ситуацію – може, наприклад, спровокувати підвивих суглобових з‘єднань хребців і подальшу деформацію тіл хребців.
Міф No2. Сколіоз можна вилікувати масажем.
По-перше, масаж повинен бути грамотним: з боку випуклості дуги сколіотичного викривлення і з боку ввігнутості сколіозу потрібно виконувати спеціальний несиметричний масаж з різними відповідними масажними прийомами. Є масажисти, які не мають уявлення як це робити і просто однаково масажують по поверхні спини. Але навіть правильно і професійно виконаний масаж – це лише пасивна гімнастика, яка може бути тільки додатковою частиною комплексного лікування сколіозу. Одними масажами вилікувати сколіоз неможливо!
Часто батьки звертаються з хворою на сколіоз дитиною до мануальних терапевтів з надією, що саме цей фахівець зможе допомогти. Але сколіоз, запрограмований генетично, не «вправиш». Якщо мануальний терапевт порядний, скерує дитину до реабілітолога. Не скерувавши, скоїть злочин, оскільки відбере у дитини дорогоцінний час, а різкими вправляннями ще й може завдати шкоди хребту дитини.
Міф No3. Якщо у дитини сколіоз, її треба записати на бальні танці.
Ще страшніше, коли дитину віддають на спортивну гімнастику. Потім така дитина приходить до нас із важким, запущеним сколіозом. Бальні танці та інші види спорту сколіоз, на жаль, не вилікують.
Міф No4. …або записати на заняття з плавання.
Коли пацієнти приходить до лікаря-ортопеда, часто отримують такі рекомендації: масаж, плавання, лікувальна гімнастика. Проте більшість обирає найлегше – масаж чи плавання .Часто пацієнти очікують, що за допомогою плавання вони вилікують сколіоз. Але скільки є видів плавання, стільки треба виконувати різних видів рухів у воді для того, щоб виправити, відкоригувати чи зупинити прогресування хвороби.
При сколіозі виникає асиметрія м’язів спини, а у воді немає зчеплення з твердою поверхнею і немає можливості контролювати роботу окремих груп м’язів. М’язи-ненажери працюють, м’язи-лінюхи б’ють байдики. Якщо хворого на сколіоз, який пливе, попросити закрити очі, то він відчує, що його зносить в якийсь бік. А все через те, що тіло у нього невідкориговане, м’язи – несиметричні. Така дитина, барахтаючись у воді, буде отримувати задоволення, але лікувального ефекту від цього не буде. Так само як і при масажі, який проводиться без урахування асиметрії м’язів.
Часто від батьків можна почути фразу: «Ми спостерігаємо сколіоз». Таке «спостереження» часто завершується оперативними втручаннями. Операції на хребті – складні і дороговартісні. Неліковані ювенільні сколіози можуть закінчитися інвалідністю і таке «спостереження» прискорює цей процес.
Міф No5.
Якщо людина носить сумку на одному плечі або якщо дитина криво сидить за партою, обов’язково захворіє на сколіоз. Це просто погані звички, які викликають порушення постави.
Якщо у дитини є ідіопатичний сколіоз, як би правильно за партою вона не сиділа, обов’язково захворіє, тому що у неї сколіоз був запрограмований ще у момент зачаття. Помилкою є думати, що якщо посадимо дитину рівно за парту, дамо їй найкращий, найдорожчий ранець, покладемо спати на ортопедичний матрац, сколіоз вилікується. Це все є необхідним для правильної організації її рухового стереотипу, але не вплине на перебіг захворювання.
Сколіоз поділяють не тільки за періодом виникнення, а й за ступенем?
– Існує чотири ступеня, але я у своїй практиці зустрічались з IV+ та навіть V. Є дуже важкі форми викривлення, які я часто бачу на передачі «Говорить Україна», експертом якого я є. Найстрашнішою помилкою батьків є сподіватися, що дитина «переросте проблему». Треба розуміти, що будь-яке захворювання починається з певних симптомів. Воно ще не ввійшло у свої права. Ще тільки заявляє про себе. За цими симптомами може ховатися грізний ідіопатичний сколіоз, який нерідко плутають зі сколіотичною поставою і тому, якщо лікар сказав що це – сколіотична постава, то для мами і батька це у будь-якому випадку повинно стати «тривожним дзвіночком». Така дитина обов’язково повинна один раз на півроку (особисто я рекомендую навіть раз на три місяці) обстежуватися у лікаря-ортопеда. Здорова дитина протягом року виростає у середньому на 4 см, але у пубертатному періоді може вирости на 8-15 см, і це – найбільш небезпечний період у житті дитини, коли сколіоз може здійснити «стрибок» з І до IV ступеня і цей процес є незворотнім. Часто чуємо, що можна все повернути назад, але це неправда. Під час росту внутрішні органи зміщуються, деформуються грудна клітка.
В Україні застосовується класифікація ступенів сколіозу за Ковалем за допомогою рентгенографічного дослідження хребта по Коббу.
Викривлення з 6 по 11 градус – це сколіоз І ступеня (якщо батьки розпочали лікування дитини на цьому етапі, їм треба аплодувати, бо вони звернули на це увагу і не чекали, коли «дитина переросте»), з 11 по 31 – ІІ ступінь, з 31 по 61 – ІІІ, вище 61 градуса (трапляються навіть випадки, коли викривлення має 120 градусів) – IV і найважча ступінь сколіозу. До 20 градусів сколіоз лікується консервативно: лікувальною гімнастикою, масажем, фізичною терапією, остеопатією, кінезіологією, електростимуляцією м’язів, магнітною терапією, лікувальними видами плавання (найкраще – на спині і стилем кріль). Серед перелічених методів основою консервативного лікування є лікувальна гімнастика – без неї всі інші методи не виявлять ефекту.
Є сколіози, які не зважаючи ні на що прогресують. Після 40 градусів викривлення потрібна консультація нейрохірурга. При 40-60 градусах сколіотичного викривлення хребта згідно з показаннями проводиться хірургічне втручання. Операція триває близько 4 годин. При 60-70 градусах викривлення – 6 годин, понад 80 градусів – 12 годин.
Під час операції хребту надають правильне положення, вставляють металеві імпланти, які кріпляться до поперечних відростків хребта. У подальшому, на жаль, ділянка хребта, яка зазнала хірургічного втручання, буде знерухомлена. Але хірургічне лікування важких ступенів сколіозів значно підвищує якість життя дитини і покращує її зовнішній вигляд. Рання діагностика, профілактика і лікування деформацій хребта підвищать ваші та шанси ваших дітей мати здорову поставу. При появі перших ознак порушень постави не відкладайте візит до фахівців.
Розмовляла Христина Клекіт.
Фото з приватного архіву Оксани Слінько та архіву «ДЗ».
Підпис до фото: При 40-60 градусах і більше сколіотичного викривлення хребта проводиться оперативне втручання. Хребту надають правильне положення, вставляють металеві імпланти, які кріпляться до поперечних відростків хребта. У подальшому, на жаль, ділянка хребта, яка зазнала хірургічного втручання, буде знерухомлена.