+38(098) 366 98 86

Що таке сколіоз? Геометрія хребта або, що вимірює кут Кобба?

Саме поняття сколіоз вже давно увійшло у наш звичний словник термінів і ми частково навіть сприймаємо це поняття, як щось не надто важливе.

Проте не варто недооцінювати сколіоз – це підступне захворювання опрно-рухового апарату може розвиватися часом непомітно, а часом так швидко і очевидно, що здається, нічого вдіяти вже неможливо – попереду лише операція. Спина стає схожа на знак запитання чи дугу,  а часом і горб може з’явитися.

Давайте разом вивчимо що таке сколіоз та, як діагностувати сколіоз.

Почнемо з визначення: ЩО ТАКЕ СКОЛІОЗ?

Сколіоз – це захворювання опорно-рухового апарату, яке викликає деформацію хребта у 3-х площинах.

Які типи і види сколіозу існують?

Найперше слід виділити 2 найбільші групи:

 • Вроджений сколіоз
 • Ідіопатичний сколіоз

Аномалії внутрішньоутробного розвитку плода можна класифікувати як причина вродженого сколіозу.  Найчастіше такий сколіоз виникає через неправильний розвиток та сегментацію хребців. Виходить, що не тільки неправильне положення спини за партою може стати причиною сколіозу.

Ідіопатичний сколіоз – це вже набута форма сколіозу, хоча не причиною є сутулість чи асиметричне положення тіла. Є певна група дітей, які генетично підвладні сколіотичним явищам, але про це напишемо окрему статтю.

Ідіопатичний сколіоз умовно розділяють за віковою категорією на:

 • Дитячий – 0-3 роки
 • Юнацький – 4-10 років
 • Підлітковий – з 10 років (найчастіший за дослідженнями вчених до 90% випадків діагностики сколіозу)
 • Сколіоз дорослих невеликий процент у тих кому 25-50 – 8%, а ось після 60 років статистика вказує на 68% випадків діагностики сколіозу. Це повязано з фізіологічною властивістю хребта та м’язового скелету  втрачати міцність та пружність.

ЦІКАВО ЗНАТИ! Дослідження показали, що ідіопатичний сколіоз значно частіше діагностується  у дівчаток, ніж у хлопчиків, у співвідношення 4: 1, в таких порушеннях постави фіксують кут Кобба понад 10 градусів, становить близько 2,5%.

Що може спонукати збільшення викривлення – ступеня сколіозу:

 • жіноча стать
 • вік 10-12 років
 • відсутність менархе
 • наявність викривлення в грудному відділі
 • величина кривої на момент постановки діагнозу більш 25 градусів, тест Риссера 0-1

В Академії Грація у Львові ми найчастіше проводимо діагностику сколіозу у дітей різного віку і, насправді, ідіопатичні сколіози вражаюче переважають і віці 11+. Хоча пацієнти, з вікової категорії 50+ також зверталися до Центру для лікування сколіозу.

У випадку лікування сколіозу найважливішим моментом є якісна та достовірна діагностика, яка досліджує кожен хребець, кожен вигин хребта, щоб не упустити викривлення постави на ранній стадії, яке в Академії Грація лікується до 3 місяців без оперативних чи інших втручань.

Діагностика сколіозу. Як виявити порушення постави без болю та опромінення.

Ми поступово наблизилися до теми діагностика сколіозу та класифікація діагностованих сколіозів.

Залежно від площини викривлення хребта існують 3 різні методи діагностики. Для діагностики сколіозу в фронтальній площині викривлення визначається за допомогою кута Кобба.

кут кобба

Як розрахувати кут Кобба?

Винашов таке дослідження лікар Кобб, який  запропонував вимірювати кут викривлення хребта за допомогою ліній. Проводячи лінії, паралельні верхній межі тіла верхнього хребця і нижній межі тіла нижнього хребця структурної кривої, а потім встановлювати перпендикуляри від цих ліній до взаємного перетину; кут між цими перпендикулярами є «кутом викривлення».

Кут 10 ° – І ступінь сколіозу

Мінімальний кут викривлення. Лікування не потребує, проте профілактичні лікувальні вправи обов’язкові. Для правильного розвитку м’язового корсету та підтримки хребта.

Кут 15-20 ° –  ІІ ступінь сколіозу

Викривлення хребта незначне, проте потребує легкої корекції, яка включає в себе:

 • Лікувальна фізкультура
 • Фіз. процедури
 • Масаж

Таке викривлення виправляється до 3 місяців

Кут 20-40 °  – ІІІ ступінь сколіозу

Цей сколіоз потребує вже негайної корекції. Не потребує оперативного втручання, проте, щоб ступінь сколіозу зменшилася, потрібне інтенсивне лікування, яке включає в себе

 • Лікувальну фізкультуру
 • Фіз. процедури
 • Масаж
 • Сеанси остеопатії
 • Носіння корсету за призначенням лікаря

Кут 40-50 ° і більше – IV ступінь сколіозу

Для корекції викривлення може знадобитися хірургічне втручання, яке полягає у фіксації хребців таким чином, щоб не відбулося жодного руху між ними.

Як визначити Кут Кобба?

Для визначення Кута Кобба потрібен прилад Сколіометр, який вимірює асиметрію торсу (ротацію).

Сколіометрія – це діагностування сколіозу за допомогою сколіометра.

Ця процедура проводиться в трьох областях:

 • Верхня грудна
 • Грудна
 • Грудо-поперекова
 1. Викривлення у горизонтальній площині характерне явищем “ротація” хребців
 2. Діагностування викривлень в саггітальній  площині є причиною гіпокіфозів – це поява «опуклого» і «увігнутого» геміторакса. Ротація хребців починається, коли сколіоз стає більш вираженим. Це явище називається торсійним сколіозом, яке може перерости в горб.

Діагностика сколіозів в Міжнародному Центрі Академія Грація

Визначення ступеню сколіозу та усіх можливих варіантів корекції постави без оперативних втручань та опромінення характерною особливістю Центру корекції постави Оксани Слінько. В основу авторської 2 годинної діагностики покладені біз ніж 25-річні знання засновниці центру.

На сьогодні авторська діагностика Оксани Слінько вважається найбільш достовірною без опромінення чи больових відчуттів.

Авторська Діагностика сколіозу – це комплексне дослідження шиї, спини, суглобів та стоп у всіх площинах та визначення важливих життєвих показників опорно-рухового апарату.

Записуйтеся на абсолютно безболісну 2-годинну діагностику Оксани Слінько у Львові, Центр корекції постави Академія Грація, який вже більше 10 років проводить лікування сколіозу з позитивною діагностикою, щоб назавжди позбутися дискомфорту та болей у спині.

Інші новини