Сучасні технології, онлайн життя, соціальні мережі, віртуальне навчання, спілкування тощо – усе зараз у наших смартфонах, максимум на робочому ноутбуці чи комп’ютері.
Ви коли-небудь задумувалися:
- Скільки годин Ви проводите зі смартфоном в руці?
- Як тримаєте телефон у руках? Нахиляєте голову вниз чи підносите смартфон на рівень очей?
- А можете уявити себе 24 години офлайн (взагалі з вимкненим телефоном)?
- А при роботі з ноутбуком знаєте, як правильно сидіти за ним, як працювати з мишкою?
Сучасна статистика за порушеннями постави невтішна – явища остеохондрозу шийного відділу хребта, грижі у шиї, кіфоз, зміщення і нестабільність загалом шийного відділу тощо діагностуються у вже 17-18 років. Ви можете таке уявити? Ці ж діагнози завжди призводять до серйозних негативних змін у здоров’ї людини! Головні болі та оніміння шиї – це тільки вершечок айсбергу наслідків таких порушень постави.
На сьогодні офіційно немає діагнозу порушення постави, які напряму пов’язані з використанням гаджетів, але вже є чітка класифікація впливів та відповідно наслідків від різних гаджетів.
Отже, ТОП-7 порушень постави від понаднормового використання гаджетів сучасності.
-
TEXT NECK або текстова шия
Візуально це порушення постави може побачити навіть людина, яка не дотична до реабілітології. Підборіддя висунуте вперед, шия скорочена та напружена, а плечі закруглені вперед. Увесь цей набір викривлення хребта отримується через звичку постійно нахиляти голову до гаджета. Якщо не контролювати своє положення тіла, можна отримати вкорочення шиї, кіфоз, подвійне підборіддя, зморшки, проблеми з тиском та кровопостачанням головного мозку, запаморочення, тошноту, головні болі, оніміння верхніх кінцівок і так далі.
-
Комп’ютерний горб
Хронічна сутулість, млявість м’язів спини, сидіння у незрозумілих позах на не зручних кріслах в офісі по 6-8 годин – причина розвитку такого комп’ютерного гібусу. Розвиток кіфозу, а за ним і гарненького горбика не забариться, якщо ви негайно не випрямите спину. Основна відповідальність виникнення такого горбу лежить на самій людині. Так-так, правильне положення за комп’ютером та короткі перерви кожної години на легку зарядку для шиї та спини здатні допомогти уникнути цього лиха. Найголовніше правило – монітор на рівні очей, а ми часто ставимо ноутбук на журнальний столик і горбимося, щоб щось побачити.
-
Синдром комп’ютерної миші
Звучить цікаво, а насправді усе просто. Якщо у вас стандартна мишка, якою ви керуєте постійно правою рукою, варто очікувати напруження у кисті та у правому плечі.
Також синдром комп’ютерної миші називають ще карпальний синдром або тунельний синдром.
Дуже часто пацієнти не уявляють будову кисті, що і як там функціонує залишилося на уроках біології 9-10 класах. Карпальний канал знаходиться в місці переходу передпліччя в кисть. В каналі проходить 9 сухожиль м’язів і серединний нерв. Сухожилля за будовою твердіші та пружніші ніж нерв, тому при хронічному неправильному положенні кисті його затискає.
Достатньо розуміти правила використання миші, щоб уникнути наслідків.
Потрібно правильно звикнути використовувати комп’ютерну мишку, щоб це стало звичкою.
- Між кистю і столом кут 30 градусів. Цей кут коригується розміром мишки. Дуже добре мати спеціальний килимок з гелевою подушкою під зап’ястя.
- Між передпліччям та кистю кут 180 градусів.
- Між передпліччям та плечем 90 градусів
-
Смартфонний палець
Запалення зв’язок та сухожиль у великому пальці викликають одноманітні рухи. Фактично, це також явище тунельного синдрому. Спостерігається набряклість пальця, біль в основі великого пальця та його потовщення.
Важливо контролювати час серфінгу по пошуковим сервісам та соціальним мережам, змінювати руки та положення смартфона, купити стилус. Одним словом не виконувати постійних однакових рухів великим пальцем.
-
Синдром клацаючого пальця
Цей синдром також пов’язаний з серединним нервом, а саме, з безпосереднім затисненням нервових закінчень сухожиллями у пальцях. Запалення оболонки сухожиль в пальці призводять до скутості руху пальців і відповідно синдрому клацаючого пальця.
Характерною ознакою клацаючого пальця – це неможливість його випрямити повністю, він ніби застрягає гачком або рухається важко з характерним клацанням. Явище не надто приємне, повірте.
-
Селфі-зап’ястя
Спочатку навіть здається смішно, проте реабілітологи б’ють на сполох. Мейнстрім захоплення блогерством, зніманням відео в тік-ток та інстаграм популяризують звичку робити селфі. Селфі – це фотознімок, який роблять фронтальною камерою телефона, для цього людина повинна розташувати телефон на відстані витягнутої руки від обличчя і звільнити великий палець, щоб натиснути кнопку “зйомка”. Цей здається, нікому давно не дивний рух, змушує вигинатися зап’ястя у неприродний спосіб, що при тривалому перебуванні у ньому врешті призводить до запалення зв’язок та затиснення нервових волокон у зап’ястку.
-
Телефонний лікоть
Неочікувано, правда? Здавалося завжди критикують школярів, підлітків за постійні ігри на смартфоні, а тут і телефонні розмови під заборону потрапили. Що таке “телефонний лікоть”? Це звичка тримати телефон коло вуха, згинаючи руку максимально у лікті. Спробуйте поставити палець у ліктьову впадину, а потім зігнути лікоть і так розмовляти годинку-другу. Як там ваш палець, онімів? Так само і нервові закінчення та судини у руці відчувають шалений дискомфорт. Використовуйте голосний зв’язок, гарнітуру, навушники, змінюйте руки, а краще підіть з подругою/другом на каву офлайн.
Ну як, скільки знали з цих діагнозів?
В нашому центрі на діагностиці ми щодня бачимо дітей і дорослих з явними ознаками порушень постави від користування гаджетами сучасності і завжди наголошуємо, що у всьому повинна бути міра, а фізичне навантаження – це єдиний спосіб уникати порушення постави.