Що таке Хвороба Бехтерева?
В медицині це захворювання Бехтерева має назви: анкілозуючий спондиліт, аксіальний спондилоартрит. Це запальне захворювання суглобів хребта, в результаті якого поступово формується обмеження його рухливості з утворенням характерних анкілозів – зрощень кісток. Також в процесі розвитку захворювання відбувається ущільнення зв’язкового апарату хребта. В результаті відбувається деформація хребта і повністю втрачається його гнучкість.
Захворювання може прогресувати усе життя, проходячи через фази загострення та ремісії. Визначити його на ранніх стадіях досить важко, проте сучасна інструментальна діагностика допомагає вчасно визначити ознаки захворювання.
Чому виникає хвороба Бехтерева?
До сьогодні етіологія (причина виникнення) захворювання не з’ясована. Проте медики дослідили та довели, що велике значення в розвитку хвороби Бехтерева має генетична схильність, генетичний маркер HLA-B27 (в 90–95% випадків).
Найчастіше захворювання вперше проявляється у віці 20-40 років, як у чоловіків, так і у жінок, проте доведено, що чоловіки підвернені цьому захворюванню у двічі частіше.
Процес розвитку захворювання складний і тривалий на молекулярному рівні і відбувається у суглобах, у кістковому мозку. Для початку цього процесу при наявності генетичного маркеру HLA-B27 необхідний поштовх. Часто це може бути специфічний вірус, бактеріальне захворювання.
Симптоми анкілозуючого спондиліту (хвороба Бехтерева)
Найчастіше першими симптомами, які часто нехтують пацієнти:
- біль в нижній частині спини у спокої, особливо вночі, найчастіше біль локалізується у поперековому відділі хребта і в ділянці крижово-клубового зчленування.
- скутість в ділянці хребта вранці, після тривалого відпочинку
- в запальний процес залучаються периферичні суглоби, що супроводжується болем, припуханням і порушенням їх функції.
В часі розвитку захворювання існує дуже характерна ознака, яка може відвернути від діагностування – зменшення інтенсивності болю після фізичних навантажень. Таке полегшення призводить до того, що пацієнти схильні до цього захворювання вважають свій стан нормою.
Наступні скарги, які виявляють пацієнти:
- біль у п’ятах при ходьбі та у спокої, набряк та біль задньої поверхні п’яткової кістки в ділянці ахіллового сухожилля.
- біль в грудино-реберних суглобах у спокої, при диханні, кашлі.
- раптове почервоніння очей, різкий біль в них, світлобоязнь, зниження гостроти зору.
- при тривалому запальному процесі відзначається прогресування больового синдрому і скутості хребта, що призводить до обмеження його функції.
Як можна діагностувати хворобу Бехтерева?
Найчастіше на початку захворювання, болі у попереку не є причиною того, щоб пацієнти зверталися на інструментальну діагностику чи здавали кров на генетичний маркер HLA-B27. Тому реабілітологи мають справу не з початковими формами захворювання.
В діагностиці використовують такі методи:
- Інструментальні діагностика: рентген, узд та МРТ
- Лабораторна діагностика: наявність маркерів запалення, таких як ШОЕ і СРБ, визначення носійства гена HLA B-27
- Тести на рухомість окремих відділів хребта, які проводить досвідчений реабілітолог. Дуже часто недосвідчені реабілітологи плутають хворобу Бехтерева та остеохондроз, на жаль.
Як лікувати хворобу Бехтерева або анкілозуючого спондиліту?
Важливо розуміти, що це захворювання невиліковне і потрібно працювати над тим, щоб зупинити його прогресування, зменшити запальні процеси в опорно-рухового апарату.
Якщо прогресування не зупинити, захворювання розвивається і симптоматика нарощується, вражаючи все більше організм. Головне в лікуванні зупинити втрату рухливості хребта та суглобів за допомогою фізичної реабілітації.
Сучасна медицина використовує такі методи лікування хвороби Бехтерева:
- Медикамендозне лікування
- Хірургічне лікування
- Немедикаментозне (консервативне) лікування
В Академія Грація. Міжнародний Центр корекції постави ми активно використовуємо немедикаментозний метод лікування, який полягає в фізичній реабілітації. Спеціальна авторська методика Оксани Слінько здатна підібрати індивідуальні вправи, щоб підтримувати хребет і суглоби в активному стані, не даючи прогресувати захворюванню і не втрачати рухливість хребта та суглобів.за умови щоденних занять, Це дозволяє зберегти рухливість хребта, зменшити больовий синдром.
Чи можна самостійно лікувати захворювання Бехтерева? Профілактика анкілозуючого спондиліту
Прості правила для тих, хто відчуває болі у попереку чи інші симптоми або вже є діагностований анкілозуючий спондиліт.
- Регулярні, а краще щоденні заняття фізичними вправами допоможуть зменшити больовий синдром і зберегти рухливість у хребті. Зарядку необхідно робити навіть відчуваючи біль у спині.
- Позбутися звички палити, оскільки куріння сприяє прогресуванню захворювання і збільшує ризик неефективності на імунобіологічну терапію.
- Зняти дискомфорт та покращити самопочуття допоможе плавання.
- Діагностика та корекція постави.
- Сон на жорсткому ліжку
- Утримання від важкої фізичної роботи
- Підтримання оптимальної маси тіла
- Пунктуальний прийом лікарських препаратів
- Регулярне лабораторне дослідження (дозволить контролювати активність запального процесу і безпеку проведеної лікарської терапії)
- Своєчасні відвідування свого лікаря-ревматолога.
Якщо ви помічали у себе чи знайомих симптоми, які ми перерахували вище, звертайтеся до Міжнародного Центру корекції постави.
Чекаємо Вас на професійній діагностиці у Академія Грація, ми точно знаємо усе про захворювання хребта і допоможемо Вам!