10 запитань та відповідей про кіфоз (сутулість) у дітей
Сутулість у дітей – це найбільш популярний прояв неправильної постави. Важливо розуміти, що сутулість – це не сколіоз і не є його основною причиною. Найчастіше відсутність корекції сутулості призводить до розвитку кіфозу та кіфосколіозу. Візуально сутулість схожа на горб у верхній частині спини і чим вища її ступінь, тим горб виражається сильніше.
Міжнародний Центр корекції постави Оксани Слінько більш ніж 15 років прицільно та професійно займається корекцією постави у дітей та дорослих і сьогодні ми зібрали найпопулярніші запитання від батьків, які приходять на діагностику опорно-рухового апарату з дітьми. Рекомендуємо ознайомитися і нехай ці рекомендації дозволять Вам вберегти дитину від порушення постави.
Важливо! Порушення постави – це не естетичний дефект. Це дуже небезпечний процес деформації хребта, який завжди призводить до проблем з органами дихання, органами кишково-шлункового тракту, серцево-судинних захворювань, та запальні процеси в органах малого тазу. Своєчасне втручання та корекція постави збереже здоров’я та дозволить жити повноцінно.
Отже 10 найпопулярніших запитань про сутулість:
Що таке сутулість (кіфоз)? Сутулість у дитини чи дорослого – це деформація спини в одній площині, яка найчастіше є наслідком слабкості м’язів і довготривалої неправильної постави.
-
Коли проявляється сутулість у дітей?
Немає визначеного віку, коли може з’явитися сутулість, адже основною її причиною є систематичне неправильне положення дитини. Проте, якщо взяти середні дані за 15 років роботи Центру корекції постави Академія Грація, сутулість на більш серйозних стадіях, коли корекція вже необхідна негайно, найчастіше діагностується у дітей двох вікових категорій:
- 9-11 років через довготривале статичне перебування в одній позі (школа, гуртки, хобі, надмірне захоплення гаджетами) та слабкість м’язів спини через відсутність фізичного навантаження (онлайн навчання, небажання гуляти).
- 13-17 років через запущені початкові форми у молодшому шкільному віці, сильний стрибок у рості та найбільше через статеве дозрівання, коли серйозні зміни в гормональних і обмінних процесах.
-
Як діагностувати сутулість вдома?
Сутулість дуже легко діагностувати вдома, у порівнянні зі сколіозом. Найчастіше сутулість видно і у одязі, що точно неможливо сказати про сколіоз. Тому зберігайте собі та проводьте огляд дитини щотри місяці у період активного росту.
7 симптомів сутулості:
- Округла спина. Це найперший візуальний симптом, який кидається в очі.
- Розслаблений живіт. Живіт може бути випираючим навіть у дуже худих дітей, а поперек прогнутий. Дуже важливо усунути цей стан, бо це негативно впливає на внутрішні органи, особливо у дівчат.
- Голова нахилена вперед. Таке явище ще називають “текстова шия” і причина часто у надмірному “сидінні” в телефонах.
- Грудна клітка випирає вперед. Часто супроводжується прогином у поперку.
- Опущені плечі. Через скорочення грудних м’язів плечі висуваються вперед і опускаються.
- Виступаючі лопатки. Дуже явний симптом у худеньких діток.
- Дитина не може витримати рівне положення більше хвилини і знову сутулиться. Таке явище – це тривожний дзвіночок, коли потрібно негайно звертатися до реабілітолога, адже розпочався процес хронічної деформації хребта.
-
Чому з’являється сутулість (кіфоз)?
Окрім причин фізіологічного характеру (різкий ріст, статевий розвиток) та шкідливих звичок сидіти/ стояти неправильно, причинами сутулості є:
- Стрес, страх, невпевненість в собі, комплекси, неприємності у школі/ родині. Є багато суперечок стосовно такої причини, проте однозначно доведено, що людина, перебуваючи у не комфортному їй середовищі опускає плечі та голову, згинається. А так як наше тіло має добру м’язову пам’ять, таке положення стає комфортним, звичним і тіло само його приймає, провокуючи деформацію хребта.
- Незбалансоване харчування. Для формування міцного скелета організму потрібно дуже багато мікроелементів та поживних речовин, які надходять в організм з їжею. Відповідно дефіцит у вітамінах та мікроелементах впливає на формування кісток, мязів та нервових зв’язків.
- Порушення обміну речовин. Гормональні коливання та зміни властиві перехідному періоді у підлітковому віці, проте потрібно слідкувати, щоб не було суттєвих порушень.
- Відсутність фізичного навантаження. Тіло людини буквально вкрите мязами, які повинні бути завжди у правильному тонусі, щоб підтримувати належний рівень життя. Мязи спини утриму.ють хребет, а хребет пов’язаний з кожним органом нашого тіла через судини та нервові закінчення. Отже слабкі мязи – це деформація хребта, деформований хребет – захворювання органів.
-
Що робити, якщо дитина сутулиться?
Потрібно чим скоріш звернутися до реабілітолога на професійну діагностику та розпочати корекцію сутулості. На початковому етапі завдяки авторській методиці Оксани Слінько прекрасних результатів можна досягти в дуже короткі строки. Можна розпочати займатися вдома спеціальною ЛФК (лікувальна фізкультура) проте ми не радимо такого самолікування, адже тільки індивідуальний набір вправ, інвентарю, ортопедії гарантує результат.
-
Як лікувати сутулість?
Щоб досягти максимально швидких та стійких результатів корекція постави повинна бути за індивідуальною комплексною програмою під контролем фізичного терапевта. Комплексна програма корекції кіфозу (сутулості) в Академія Грація (Львів) повинна включати в себе:
- лікувальну гімнастику 3-4 рази в тиждень під контролем фізичного терапевта та містити вправи, які враховують усі індивідуальні особливості пацієнта.
- лікувальний масаж
- фізіотерапія (магнітотерапія, біостимуляція, віброкінезіотерапія тощо)
- остеопатія для глибинного пропрацювання м’язів та зв’язок, зменшення впливу на внутрішні органи.
- індивідуальний підбір виробів ортопедії.
-
Чи можна виправити сутулість корсетом?
Ні, не можна. Корсет, який ви придбаєте в інтернеті чи в мегамаркетах швидше принесе шкоду, ніж виправить поставу. Лише досвідчений реабілітолог може підібрати правильний корсет та проконсультує, як правильно носити корсет для корекції постави. Скліьки годин на добу, до чи після занять ЛФК, лежачи чи стоячи. Ніколи не прописуйте своїм дітям корсети чи ортопедичне взуття /устілки – це небезпечно.
-
Які вправи потрібно робити для лікування сутулості?
Якщо сутулість на початкових стадіях вправи можуть бути профілактичного характеру, головне у лікуванні порушень постави регулярність. 3 рази в тиждень мінімально. На нашому ютуб каналі “Академія Грація” є відео, де реабілітолог Оксана Слінько демонструє найбільш ефективні вправи проти сутулості, які вона обрала завдяки 30 річному досвіду.
-
Вправи легкі та не потребують спеціального інвентарю
При більш виражених ступенях кіфозу (сутулості) самолікування по відео не принесе результати, а може ще і спровокувати швидке прогресування порушень постави. У випадку 2 і більше ступеня кіфозу вправи в Академія Грація призначаються індивідуальні, асиметричні, з різним інвентарем. Усі лікувальні вправи у Міжнародному Центрі корекції постави авторські та запатентовані, підбираются на діагностиці, під час обстеження хребта та стоп. Усього методика Оксани Слінько налічує більше 3000 вправ.
-
Скільки часу потрібно лікувати сутулість?
Дуже часто наші клієнти дивуються, що потрібно займатися лікувальною фізкультурою тричі в тиждень ще й не один тиждень, адже так багато рекламних банерів обіцяють результат за 10 масажів або 10 занять нібито реабілітологом. Це абсолютна неправда! Порушення постави, коли вже відбулося деформація кісток просто ніяк не може зникнути за 10 масажів.
Ніхто не любить правди, проте найперші позитивні результати діагностуються після 3 місяців лікування. Проте ці результати вже стійкі і не зникнуть за кілька днів. Суть методу лікування Оксани Слінько привести м’язи спини у правильний тонус, щоб міцно утримувати хребет.
Лікування буде тим довшим та дорожчим, чим сильніше запущена ситуація у конкретної дитини.
-
Сутулість може стати причиною сколіозу?
Прямою причиною – ні! Опосередкованою -так! Пояснимо це якомога коротше. Якщо в дитини слабкий м’язовий корсет, мало фізичного навантаження, наявна сутулість, систематично неправильне положення за столом під час навчання, захоплення іграми у телефоні, небажання гуляти на свіжому повітрі тощо сутулість може доповнитися сколіозом, що врешті призведе до кіфосколіозу. Кіфосколіоз лікувати на багато триваліше і важче ніж окремо сутулість та окремо сколіоз.
Отже підсумовуючи вище написане, щоб запобігти тяжким наслідком порушення постави (сколіоз, кіфоз, гіперлордоз) необхідно пам’ятати, що профілактика гарантує здоров’я:
- профілактичні огляди кожних 3-6 місяців
- профілактичні заняття ЛФК вдома
- контроль положення під час сидіння за столом та під час дозвілля
- правильне збалансоване харчування (контроль за вітаміном Д, фосфором та кальцієм)
- прогулки на свіжому повітрі
- адекватне фізичне навантаження
У вас залишилися ще запитання? Ми радо відповімо!
Залишайте Ваше зпитання у формі зворотного звязку або телефонуйте нам вже зараз, щоб дізнатися більше про унікальну авторську діагностику Оксани Слінько та методику лікування порушень постави