+38(098) 366 98 86

Захворювання стоп у дитини, як перевірити самостійно?

Ми вже не один раз писали у статтях та наголошували, що стопи – це основа рівної постави та запорука здоров’я дитини, яка зростає і формується. Коротко нагадаємо чому, якщо Ви вперше натрапили на нашу статтю.

Від того часу, як людина стала ходити на двох кінцівках, відбувся перерозподіл усіх систем організму та адаптація до вертикального положення. Хребет людини виявився частково не готовим до такого навантаження та з’явилися анатомічно вразливі хребці. Відповідно, коли з’являється подразник (першопричина сколіозу, кіфозу, гіперлордозу, деформації грудної клітини, тощо), саме ці вразливі хребці стають епіцентром викривлення.

Деформація стопи, якраз і є одна з найвагоміших першопричин викривлення постави та змін у хребті. Однією з таких вагомих причин розвитку сколіозу є спадкова схильність до деформації хребта.

Як є основні деформації стопи, які обов’язково потрібно коригувати:

 • Плоска стопа: поперечна плоскостопість та поздовжня плоскостопість.
 • Порожниста стопа
 • П’яткова стопа
 • Кінська стопа

Відповідно та чи інша деформація стопи викликає подальші зміни вже у гомілках, а далі в колінах. Деформації вальгусні (всередину) чи варусні (назовні) або простіше х-подібна чи о-подібна деформація ніг. Далі по ланцюгу маємо деформації у тазовому суглобі та вже естафету приймає хребет.

Ми усі маємо розуміти, що усі деформації в опорно-руховому апараті не зі змінами у кістах, а є наслідками недостатнього розвитку м’язів, зв’язок та сухожиль. Саме тому лікувальна гімнастика та лікувальна фізкультура дає такі колосальні результати у парі з фізичними процедурами і масажем, які позитивно впливають на м’язи, сухожилля та зв’язки.

Як самостійно визначити чи є захворювання стоп у дитини чи дорослого?

Якщо ви не знаєте, чи є відхилення від норми у вашої дитини (чи у дорослого) у стопах, потрібно провести самостійний огляд вдома і при виявленні відхилень звернутися до фахівця. Рекомендуємо 2-годинну діагностику в Міжнародному Центрі корекції постави “Академія Грація” у Львові. Це комплексний і ґрунтовний огляд усього опорно-рухового апарату, щоб виявити навіть початкові відхилення.

Отже, що робити, щоб провести діагностику стоп самостійно?

9 простих кроків самодіагностики стоп:

 1. Потрібно роздітися до спідньої білизни, щоб добре бачити коліна та тазові кістки
 2. Зняти взуття, встати на тверду рівну повехню.
 3. Можна зробити фотографії та відео, як дитина/дорослий стоїть, йде та біжить і уважно це все роздивитися.
 4. Якщо п’ятки завалені всередину чи назовні – це є деформація стопи яка вимагає вже спеціального взуття або ортопедичних устілок для того, щоб цей стан не погіршувався і додатково потрібні спеціальні вправи.
 5. Кістка гомілки та коліна повинні торкатися одна одну, коли ноги разом. Якщо ноги нагадують букву Х чи О – це ознака деформації стоп, яка вже спричинила зміни у гомілках.
 6. Колінні чашечки повинні бути на одному рівні, можна поставити точки маркером. Якщо  рівень різний – це вкорочення однієї кінцівки – одна з найпоширеніших причин деформації тазу та сколіозу.
 7. Визначити ступінь плоскостопості можна за допомогою мокрого тесту в домашніх умовах. Зробіть відбиток мокрої стопи акуратно на тканину і оцініть зображення. Добре буде видно, де нога більше тисне на поверхню, чи рівні пальці і, звісно оцініть виїмку.
 8. Пальці ніг повинні бути рівними, не закрученими рухатися вільно згинатися і розглядатися.
 9. Уважно роздивіться наявність кісточки чи викривлення великого пальця.

 

Захворюванням стоп: плоскостопості, вальгусній/ варусній деформаціям не надають належної уваги настільки, наскільки це було б потрібно. Через це у школярів вже старшого віку розвивається стійкий сколіоз другого та третього ступенів, починаються проблеми з тазом, з колінами, і часто вже в дорослому віці батьки, маючи плоскостопість, не контролюють стан дітей, щоб передбачити та вилікувати початкову стадію плоскостопості.

Все це відбувається через те, що плоскостопість не вважають серйозним захворюванням

Та навіть дорослі схильні вірити у такі казки:

 • плоскостопість можна перерости
 • достатньо буде літом походити по камінцях на морі два тижні
 • достатньо ходити босоніж
 • плоскостопість ніяк не шкодить здоров’ю

Лікування плоскостопості потребує комплексного підходу, щоденної праці над собою, спеціальні вправи, фізіотерапевтичні процедури для розслаблення чи тонусу, масаж та сеанси остеопатії.

Поради для профілактики захворювань стоп:

 • Огляд ортопеда раз на пів року або рік
 • Помірна фізична активність, уникати перевтоми
 • Взуття по сезону та по розміру (ніякого “на виріст” та “ще доносимо місяць”.
 • Уникати кедів та високих підборів у віці формування склепіння стопи.
 • Якщо дитина займається спортом професійно – взуття професійне. Біг та активні стрибки у кросівках, що амортизують та зменшують удар. Баскетбол, волейбол, гандбол у кросівках, які мають тверді п’ятки, амортизаційну підошву та меншу вагу. І так далі по аналогії.

Читаючи цю статтю ви вже точно знаєте, чи є у вашої дитини захворювання стоп чи ні, адже зношене взуття і хода можуть більше розповідати про стан стоп ніж ми собі уявляємо. Здорові стопи – взуття зношується рівномірно, а все інше вже несе шкоду дитині.

Запишіться на діагностику опорно-рухового апарату до Академія Грація у Львові, щоб отримати фахову консультацію реабілітолога з 25 річним досвідом в області захворювань стоп і хребта у дітей та дорослих.

Ви отримаєте графічне зображення стопи та зроблять плантографію.

Повірте початкові зміни коригуються швидко і не потребують великих фінансових витрат. А лікування 3-4 ступеню сколіозу вже вимагає укладання десятків тисяч гривень на підтримку стану, якщо ще не показана операція.

Запис попередній у адміністраторів, які нададуть вам консультацію та допоможуть зорієнтуватися у цінах та послугах: 0983669886.

Інші новини