Що ж сказати, що зараз кожен українець відчуває стрес та занепокоєння – нічого не сказати. Раптові політичні зміни в країні та військовий стан – це випробування на рівні максимального стресу, який може витримати наш організм.
Якщо взяти організм людини, як живу істоту, яка має найвищі показники до пристосування на планеті – це означає, що є варіанти опанування своїх емоцій та можливість знизити чутливість до стресу.
Фактично більшість людей від початку воєнних дій з кожним днем проходять певні етапи адаптації та пристосування. Ці етапи можуть відрізнятися залежно від психотипу людини, проте вони основані на інстинкти людини до виживання.
Етапи адаптації до стресових подій:
- Страх, паніка, істерика, суєта, нерозуміння, що робити, очікування найгіршого і як окрема реакція – ступор.
Ця фаза триває 3-5 днів і відповідно до стійкості характеру людини проявляється в більшій чи меншій мірі.
Страх – це абсолютно природній прояв нашого організму, як для чоловіків, так і для жінок. Дже сильний і раптовий страх породжує паніку або ступор. Ви не раз бачили, як одна людина вже і негайно склала речі і втекла за кордон, а інша не може приймати рішення, адже її нервова система “виключився” і не реагує на подразники.
- На 5 день організм скажімо так, звикає до страху і переходить на етап роздратування, гніву, люті. Ці емоції породжують бажання діяти вже і негайно, рятуватися або допомагати, якщо це відносно безпечні регіони. У цій фазі дуже важливо знайти русло в яке направити свою активність. Ця фаза найпродуктивніша, а отже може принести користь і навіть врятувати життя.
- 10-15 день – переломний час. Якщо немає позитивної динаміки у новинах, наступає період зневіри і крива стресу знову зростає догори. Активність людини падає, так само як і втрачається пильність (це можна порівняти з небажанням людей спускатися у бомбосховища) люди частіше починають говорити про долю і що нічого не допоможе. Ця фаза небезпечна адже людина стає вразлива до обставин, втрачає енергію.
- Наступний період – немає певної хронології – це пристосування до умов. Як би не було прикро, жорстоко і страшно – людина починає спокійно сприймати навіть погані новини. Звісно, такий сценарій найчастіше програєтся у людей зі стабільною та сильною психікою. Людям, які психоемоційно дуже вразливі, адаптуватися до умов найважче, а дехто так і не може себе опанувати. У такий момент важливо знайти людину сильну духом, яка буде опорою. Інакше постійний стрес руйнує нервову систему і це призведе до низки захворювань та критичного психологічного стану. Найчастіше саме такі люди найпершими покинули країну, щоб бути у безпеці.
Отже давайте розберемо поняття, що таке панічні атаки (ПА).
Панічні атаки – це раптовий приступ страху, який паралізує можливість адекватно мислити і робити послідовні дії.
Які симптоми панічної атаки?
- серцебиття вище 100 ударів на хвилину
- запаморочення
- часткова втрата гостроти слуху чи зору
- сильне потовиділення
- тремор
- дезорієнтація та деперсоналізація (ніби відокремлення від тіла)
- оніміння кінцівок
- біль у грудях
- задуха
- нудота
Медики стверджують, що правдиві панічні атаки – це коли неменше 4 симптомів спостерігаються одразу.
Що робити при панічних атаках?
Порада заспокоїтися – це з області фантастики. При панічних атаках опанувати себе дуже важко. Проте є прості поради, які дієві і перевірені:
- Дихання “квадрат”. Щоб подолати напад паніки, лікарі радять вправу “Дихання на 4 або 5”:
- зробіть вдих на рахунок 4 або 5;
- затримайте дихання на 4 або 5 секунд;
- видих на рахунок 4 або 5;
- повторити 5-8 разів.
Також ефективно подихати в пакет. Ви точно бачили це у кіно. Під час панічної атаки в організмі перевищена концентрація кисню, а дихання у пакет (шарф, шапку) завдяки вуглекислому газу зменшить рівень кисню.
- Заземлення: “Тут і зараз”. Намацайте якийсь предмет намагайтеся відчути що це, текстура, форма, матеріал. Цей прийом відволікає нервову систему і змушує її зосередитися.
- 5 предметів. Знайдіть навколо себе 5 предметів квадратної форми, 5 предметів червоного кольору, тощо. Зробіть мінімальне навантаження на мозок, але щоб він опрацьовував інформацію навколо.
- Зняття м’язового напруження. Якщо тіло стало як закамяніле та заніміло потрібно зробити вдих і затримати повітря, в цей час напружити все тіло, усі мязи, які можете контролювати, прямо сильно-сильно. На 15-20 секунд і видихаючи ви відчуєте розслаблення.
- Вихід зі ступору. Ступор і нерохомість – це теж прояв ПА. Спробуйте поворушити язиком, очима, покліпати, пробуйте відчути м’язи у тілі, поворушитися. Нахиліться вперед на вдиху. Використайте різкий запах: кава, парфум, цитрус або щось неприємне. Занурьте руки у щось холодне (вода, сніг)
Якщо панічна атака у людини поруч?
Запамятайте – ніколи не трясіть і не давайте ляпаса, коли стали свідком раптової паніки. Найперше потрібно підійти близько і говорити коротко: я тут, ти мене чуєш, подивись на мене, дихай, все добре.
Чи можна померти від панічної атаки?
Ні. Немає випадків, які б свідчили про це. ПА (панічні атаки піддаються терапії і іх можна позбутися в часі.
Якщо панічні атаки стали частими потрібно виконувати наступні рекомендації:
- дихальні вправи виконувати зранку і перед сном щодня
- знайти тригер, який викликає і спробувати його усунути. На сьогодні найчастіший тригер – це перегляд новин нон-стоп і 100% проживання подій з проекцією на себе.
- обов’язково робити фізичні вправи. Дуже добре підходять вправи для спини, адже вони розкривають грудину і звільняють діафрагму
Тут ви знайдете ефективні вправи для спини, які допоможуть зняти стрес. Дуже прості без підготовки.
Ми розуміємо і на власному досвіді розуміємо, що страх зараз – це емоція присутня в кожному з нас. Та ми просто повинні бути сильними і вірити в перемогу, мир та продовження життя.
Все буде Україна!