+38(098) 366 98 86

Лікування та профілактика плоскостопості у дітей та дорослих

Плоскостопість у дітей на сьогодні дуже поширена недуга. Діагностується плоскостопість у різномі віці, тут усе індивідуально: спадкові форми плоскостопості проявляються вже до 5-6 років, а набуті найчастіше у юнацькому та підлітковому періодах.

5-6 років – це якраз період, коли стопа  проходить один із перших етапів свого формування. Спочатку до 2 років, коли діти ще мало ходять ніжка плоска у всіх, а пізніше відбувається процес утворення саме тої “арки” , яку прийнято символізувати з відсутності плоскостопості.

Причини плоскостопості

 • Найперше слід виділити поняття вроджена плоскостопість. У цьому випадку причини, як такої, немає, але необхідне раннє діагностування та швидкі міри, щоб усунути цей дефект, поки плоскостопість не порушила поставу і не викликала сколіоз. Так-так, плоскостопість – це серйозне захворювання опорно-рухового апарату.
 • Набута плоскостопість розвивається через:
 • Незручне взуття  з плоскою підошвою (балетки, кеди, уггі, тощо)
 • Травми стопи
 • Сколіоз
 • Перенесений рахіт чи поліомієліт
 • Тривале стояння на ногах (професія чи звичка)
 • Зайва вага
 • Відсутність фізичних навантажень або навпаки види спорту, які провокують виникнення плоскостопості (хокей, фігурне катання, лижі, стрибки, балет).

Як діагностувати плоскостопість самостійно?

Плоскостопість легко виявити самостійно, достатньо провести 2 тести:

 1. Обмалювати ніжку олівцем на папері
 2. Намочити стопу у воді (з дитиною можна погратися і розфарбувати) та встати на тканину чи папір.

В обох випадках у разі плоскостопості нога буде мати широкий відбиток, без звуження посередині.

Важливо знати!!!!

Плоскостопість характерна тим, що ноги дуже швидко втомлюються, важко довго бігати чи займатися спортом. Болі у спині також часто супроводжують плоскостопість. Розмір ноги постійно збільшується в ширину/довжину, набрякають ноги.

Щоб встановити ступінь та вид плоскостопості, потрібно звернутися в Центр корекції постави Академія Грація у Львові, та пройти 2-годинну діагностику за авторським методом реабілітолога Оксани Слінько. Протягом діагностики окрім стоп буде оглянутий весь опорно-руховий апарат, що дасть змогу виявити/ виключити супутні захворювання опорно-рухового апарату: сколіоз, сутулість, лордоз, стан кульшових суглобів.

Види плоскостопості

 • Вальгусна деформація стопи або поздовжня. Характерними ознаками є те, що ноги у колінних суглобах нагадують Х. Стопа в цьому випадку абсолютно плоска і навантаження розподіляється на всю поверхню стопи. Розмір ноги при цьому збільшується.
 • Варусна деформація або поперечна. Характерною ознакою є те, що ноги нагадують букву О,  а пальці ніг “дивляться” всередину. Розмір ноги або зменшується, або не змінюється, а ширина стопи постійно росте.
 • Поздовжньо-поперечна плоскостопість – поєднання симптомів попередніх двох видів деформацій стопи. Вважається найбільш серйозним відхиленням від норми.

Профілактика плоскостопості вдома

Щоб вберегти дитину від набутої плоскостопості змалечку привчайте до профілактичної гімнастики та ходіння босоніж по різним поверхням. Дорослим також дуже корисно виконувати вправи.

5 вправ при плоскостопості

 • Ходіння на носочках, на пятках, ніжки назовні і всередину.
 • Перекочування тенісного мячика сперду-назад та по колу
 • Ходіння по спеціальному масажному килимку, який імітує різні поверхні або просто про різним предметам.
 • Піднімання пальцями ніг дрібних предметів.
 • Натягування носків та пяток у положенні сидячи, ноги прямі.

Як лікувати плоскостопість?

 1. Успіх лікування плоскостопості завжди залежить від того, коли і на якій стадії було виявлено плоскостопість. Найлегше коригується стопа у дітей, дорослим важче через не таку високу еластичність м’язів, кісток та тканей.
 2. Найчастіше лікування плоскостопості у дітей та дорослих полягає у комплексному підході: харчування, лікувальна гімнастика, масажі, носіння ортезів (ортопедичних устілок) та ортопедичного жорсткого взуття.
 3. Операція буде необхідна в особливо важких та запущених випадках.

Ортопедичні устілки (ортези), які виготовляються за індивідуальними зліпками ноги пацієнта можна купити (замовити виготовлення) в Академія Грація (Львів) після діагностики чи консультації в Центрі корекції постави. Без діагностики гарантія, що корекція стопи буде успішна неможлива.

В Академія Грація ми пропонуємо найякісніші ортопедичні устілки (ортези) за лояльними цінами від найбільш надійного виробника. Ортопедичні устілки з поліпропілену та амортизуючим ефектом виготовляються по методиці американського лікаря Dr. Root. В Україні аналогів не існує.

Детальніше про ефективність устілок читайте тут.

Завжди пам’ятайте що профілактика та рання діагностика завжди заощадить кошти та ваш час і нерви. Плоскостопість – це серйозний недуг, який при відсутності лікування викликає проблеми зі спиною, суглобами та впливає на розвиток дитини і самопочуття.

Проконсультуйтеся з нашим реабілітологом та пройдіть діагностику, щоб бути впевненим у кожному своєму кроці.

Інші новини